Choć wiele osób uważa, że zrobienie prania należy do najłatwiejszych czynności domowych, w prosty sposób można nieodwracalnie zniszczyć swoje ubrania. W rezultacie wyciągamy z pralki zafarbowaną, podziurawioną albo nie do końca wypraną odzież. Jakie zatem błędy popełniamy najczęściej?
Choć pralki są bardzo zaawansowanymi technologicznie urządzeniami i znacznie ułatwiają nam pracę, nie mogą funkcjonować bez naszej pomocy. Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo prać poszczególne tkaniny, powinniśmy zapoznać się z instrukcjami producenta, które znajdziemy na metce. Są tam umieszczone symbole, które sugerują sposób prania oraz dobór odpowiedniej temperatury. Nieumiejętność odczytania metki może skutkować skurczeniem lub rozciągnięciem ubrań, zafarbowaniem, wybieleniem, a nawet uszkodzeniem tkaniny.
|
Pralka Samsung WW 10T654DLH Pojemność znamionowa (kg): 10 Klasa efektywności energetycznej: A Ważone zużycie energii na 100 cykli: 52 kWh Ważone zużycie wody na cykl prania: 53 l Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1400 |
sprawdź cenę |
Brak segregacji ubrań to kolejny błąd, jaki popełniamy podczas prania. Jeśli zależy nam, aby nasze ubrania zachowały swój pierwotny wygląd i kolor, powinniśmy je odpowiednio posegregować. W przeciwnym razie narazimy je na zafarbowanie i szybką utratę kolorów. Z tego względu, ubrania białe i kolorowe powinniśmy prać w osobnych cyklach. Dodatkowo, warto podzielić kolorowe ubrania na jasne i ciemne, a jeśli posiadamy dużo czarnej odzieży, dobrze jest zrobić tylko pranie czarne.
Przy segregacji ubrań powinniśmy brać pod uwagę nie tylko ich kolorystykę, ale również materiał z jakiego zostały wykonane i do niego dostosowywać temperaturę oraz czas prania. Nieprawidłowy dobór ustawień jest bowiem jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas prania. Producenci wyposażają pralki nawet w kilkanaście różnych programów, warto więc z nich regularnie korzystać. Są programy przeznaczone do delikatnych materiałów, w których cykl prania odbywa się w niższej temperaturze, a także programy krótkie, które przeznaczone są do odświeżenia odzieży.
Jeśli Twoje ubrania są naprawdę brudne, nie oznacza to, że musisz używać dodatkowego detergentu do prania. Więcej proszku czy płynu wcale nie sprawi, że ubrania będą czystsze. Jeśli zastosujemy zbyt dużą ilość środków piorących, pralka może nie poradzić sobie z ich skutecznym wypłukaniem i w rezultacie na odzieży pozostaną białe plamy, które mogą doprowadzić do podrażnień skóry. Zalegający w ubraniach detergent ma również negatywny wpływ na włókna, ponieważ przyspiesza ich niszczenie. Z tego względu, zawsze powinniśmy kierować się zaleceniami producenta przy odmierzaniu proszku do prania.
Po zakończonym cyklu prania od razu powinniśmy opróżnić bęben i rozwiesić mokre ubrania na suszarce, ponieważ pozostawienie mokrej odzieży w pralce jest szkodliwe nie tylko dla ubrań, ale również i dla samego urządzenia. Tkaniny są bardziej podatne na zagniecenia i w rezultacie trudniej jest je później wyprasować. Natomiast w bębnie może zacząć rozwijać się nieprzyjemnie pachnąca pleśń. Aby tego uniknąć, po każdym cyklu prania powinniśmy zostawiać uchylone drzwiczki, dzięki czemu przewietrzymy bęben pralki.