Koronkowa bluzka, jedwabna sukienka, kaszmirowy sweter czy aksamitny krawat – każdy z nas ma w swojej garderobie ubrania wykonane z niezwykle delikatnych materiałów, które wymagają specjalnego traktowania. Nieprawidłowe obchodzenie się z takimi tkaninami może doprowadzić do ich rozciągnięcia lub skurczenia, a nawet do trwałego uszkodzenia. Jak zatem prać delikatne ubrania, aby zachowały swój nienaganny wygląd przed długi czas?
Unikasz kupowania szyfonowych i jedwabnych ubrań, ponieważ nie wiesz, jak się z nimi obchodzić? Ich wybór wcale nie oznacza, że będziesz musiał poświęcać wiele czasu na pranie ręczne. Nawet delikatne ubrania można z powodzeniem prać w pralce. Zanim jednak wrzucisz je do bębna pralki, dokładnie przestudiuj metkę. Choć większość przystosowana jest do prania mechanicznego, zawsze znajdą się takie ubrania, które trzeba będzie wyprać ręcznie.
Producenci stosują w pralkach nowoczesne technologie, które mają zatroszczyć się nawet o bardzo delikatne ubrania. Począwszy od bębnów o specjalnej konstrukcji, a skończywszy na dedykowanych programach, które posiadają między innymi pralki Amica. Jednym z nich jest program Pranie ręczne, znajdujący się w pralce Amica GAW 7123 LCW. Zastępuje on tradycyjne pranie ręczne. Cykl przeprowadzony jest w niskiej temperaturze, a wirowanie odbywa się przy zmniejszonych obrotach. Dzięki temu, ubrania zostają skutecznie wyprane, ale zachowują swoją dobrą kondycję. Oprócz Prania ręcznego, możesz skorzystać także z programu Delikatnego – posiada go m.in. pralka Amica TAWD 6102 LCW. Pranie odbywa się w temperaturze 20°C lub 30°C, a łagodne ruchy bębna zapobiegają uszkodzeniu delikatnych tkanin.
Jeśli ustawisz zbyt wysoką temperaturę, Twoje ubrania mogą się skurczyć, a nawet porwać w praniu. Z tego względu, delikatne ubrania powinieneś prać w niskich temperaturach. Ważne jest zatem, aby wybrać pralkę, która pozwala na dostosowanie temperatury w zależności od rodzaju tkanin i swoich potrzeb. Dobrym wyborem będzie pralka Amica TAW 7123DCW, którą wyposażono w szeroki zakres regulacji temperatury – od 20°C do 90°C. Dzięki temu, sam możesz ustawić taką temperaturę, której potrzebujesz.
Nie jest tajemnicą, że delikatne ubrania nie lubią intensywnego wirowania. Na szczęście wiele modeli pralek, jak np. Amica TAW 6103LSW, posiada możliwość regulacji obrotów wirowania. Dzięki tej praktycznej funkcji, możesz zmniejszyć obroty, aby nie uszkodzić materiałów. Jeśli jednak uznasz, że niskie obroty są wciąż zbyt intensywne dla Twoich ubrań, możesz całkowicie zrezygnować z etapu wirowania.
Wymienione w tekście i przedstawione w tabeli pralki zostały wyprzedane. Zachęcamy do zapoznania się z innymi, polecanymi modelami pralek.
|
Pralka Gorenje WEI84CPS Pojemność znamionowa (kg): 8 Roczne zużycie energii (kWh/rok) 185 Roczne zużycie wody (litr/rok) 10309 Maksymalna szybkość wirowania (obr/min) 1400 |
sprawdź cenę |
|
Pralka Bosch WAN 242G9PL Pojemność znamionowa (kg): 9 Klasa efektywności energetycznej: C Ważone zużycie energii na 100 cykli: 66 kWh Ważone zużycie wody na cykl prania: 44 l Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200 |
sprawdź cenę |
|
Pralka Kernau KFWM 6412 Pojemność znamionowa (kg): 6 Klasa efektywności energetycznej: D Ważone zużycie energii na 100 cykli: 65 kWh Ważone zużycie wody na cykl prania: 43 l Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1000 |
sprawdź cenę |