Lodówka należy do podstawowego wyposażenia każdej kuchni. Jest to urządzenie, bez którego trudno by było funkcjonować. Dzięki chłodziarce, można przechowywać produkty żywnościowe o krótszym terminie przydatności do spożycia, dłużej zachowując ich świeżość. Na rynku znajduje się cała masa różnych modeli urządzeń chłodzących. Poszczególne modele, różnią się między sobą wielkością, wyglądem, ceną oraz dodatkowymi funkcjami. Decydując się na zakup nowej lodówki, trzeba również podjąć decyzję związaną z umieszczeniem zamrażalnika. W zależności od modelu oraz producenta, mogą się one znajdować u góry lub u dołu lodówki. Jakie rozwiązanie jest wygodniejsze? Jakie ustawienie lepiej wybrać?
Zamrażalnik jest nieodłącznym elementem każdej lodówki. Oczywiście można spotkać też chłodziarki bez zamrażalnika, jednak niewiele osób decyduje się na takie rozwiązania. Zamrażalnik służy do przechowywania produktów żywnościowych w ujemnej temperaturze – w stanie zamrożenia. Jest to dobry sposób na przedłużenie ich trwałości oraz zatrzymaniu wszelkich procesów starzenia. Zamrażalnik, może znajdować się na górze lub na dole urządzenia chłodzącego. Które rozwiązanie jest wygodniejsze?
Wiele modeli chłodziarek, posiada zamrażalnik u góry. Okazuje się, że jest to dość wygodne rozwiązanie. Chcąc wyjąć cokolwiek z zamrażalnika, nie trzeba się schylać – co może być bardzo ważne w przypadku osób starszych. Należy jednak zaznaczyć, że skoro zamrażalnik znajduje się na górze, to część chłodząca jest nieco niżej. Może to oznaczać, że podczas korzystania z lodówki, będzie konieczne schylanie się. Trzeba również zaznaczyć, że jeśli lodówka ma zamrażalnik na górze, to jest on nieco mniejszy, niż ten umieszczony na dole. Jeśli mrozimy dużo żywności, powinniśmy wziąć to pod uwagę.
Okazuje się, że znacznie więcej osób, decyduje się na lodówkę z zamrażalnikiem u dołu. Dlaczego? Przede wszystkim, taki zamrażalnik ma większą pojemność. Zazwyczaj są to dwie lub trzy szuflady, gdzie w przypadku górnych zamrażalników jest to tylko jedna półka. Można więc zmieścić więcej ulubionych mrożonych owoców. Po drugie, wiele osób twierdzi, że jest to wygodniejsze rozwiązanie. Owszem – korzystanie z zamrażalnika i wyjęcie z niego czegokolwiek wymaga schylania się, jednak podczas korzystania z lodówki (co zdarza się znacznie częściej) nie jest to konieczne.
Lodówka Beko BCNA 306E3SN Roczne zużycie energii (kWh/rok) 306 Pojemność użytkowa chłodziarki (l) 215 Pojemność użytkowa zamrażarki (l) 69 Pojemność całkowita brutto (l) 306 Zużycie energii (kWh/24h) 0.838 |
sprawdź cenę | |
Lodówka Amica FK2995.2FTX Wysokość (cm) 180 Szerokość (cm) 54.5 Głębokość (cm) 59 Waga (kg) 57 Klasa efektywności energetycznej F Roczne zużycie energii (kWh/rok) 274 Pojemność użytkowa chłodziarki (l) 180 Pojemność użytkowa zamrażarki (l) 70 |
sprawdź cenę |
|
Lodówka Kernau KFRC 15153.1 NF W Wysokość (cm) 152 Szerokość (cm) 54 Głębokość (cm) 59.5 Waga (kg) 44.5 Klasa efektywności energetycznej F Roczne zużycie energii (kWh/rok) 274 Pojemność użytkowa chłodziarki (l) 146 Pojemność użytkowa zamrażarki (l) 70 |
sprawdź cenę |
Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, z którego urządzenia korzysta się częściej. Jeśli jest to lodówka, to wygodniej będzie wybrać model z zamrażalnikiem u góry. Taki układ ograniczy konieczność schylania się – tylko w przypadku korzystania z zamrażalnika.