Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym szczególnie powinniśmy dbać o odpowiednią czystość. W końcu to w niej przechowujemy produkty spożywcze, przygotowujemy potrawy i je spożywamy. Jednym z urządzeń, które wymaga systematycznego czyszczenia, jest płyta grzewcza. Jest ona bowiem narażona nie tylko na suche zabrudzenia, ale również na zachlapania czy przypalenia. Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, jak skutecznie wyczyścić płytę indukcyjną, a jak gazową, by zachowały swój piękny wygląd na długi czas.
Kiedyś czyszczenie kuchenek gazowych było bardzo trudne i czasochłonne. Chropowata powierzchnia i liczne zakamarki, w których gromadziły się zabrudzenia, uniemożliwiały perfekcyjne wyczyszczenie urządzenia. Na szczęście współczesne płyty gazowe są wykonywane z bardziej przyjaznych użytkownikowi materiałów. Należą do nich stal nierdzewna, szkło, ceramika czy wykończenie idealnie gładką emalią. Płyty gazowe wykonane z tych materiałów znajdziemy w ofercie marki Amica (można je sprawdzić tutaj).
Generalnie lepiej zapobiegać niż czyścić, dlatego podczas gotowania powinniśmy odpowiednio dostosowywać moc palnika, aby uniknąć wykipienia lub przypalenia potrawy. Płytę gazową wykonaną ze stali, np. Amica MPGXZ6611, powinniśmy przede wszystkim czyścić łagodnym środkami. Dotyczy to zarówno detergentów, jak i ściereczek, ponieważ drobinki ścierne bardzo łatwo mogą porysować powierzchnię. Dobrym pomysłem jest również zakup preparatu dedykowanego do pielęgnacji stali. Możemy również skorzystać z domowych sposób i wyczyścić płytę z pomocą sody, octu lub soku z cytryny.
Płyta grzewcza emaliowana wykonana jest ze stali nierdzewnej, a dodatkowo pokryta emalią, która występuje w różnych kolorach. W przypadku płyty gazowej Amica PG6511WPR jest to biała emalia – prezentuje się znakomicie i jest stosunkowo łatwa do wyczyszczenia. Zanieczyszczenia należy usuwać wyłącznie za pomocą miękkich ściereczek i delikatnych preparatów. Zaschniętych plam i zabrudzeń absolutnie nie wolno zeskrobywać, gdyż w ten sposób można łatwo uszkodzić emalię. Najlepiej namoczyć je, posypać sodą i pozostawić przez pewien czas, a następnie delikatnie usunąć gąbką.
Najłatwiejsze w czyszczeniu ze wszystkich płyt gazowych są modele wykonane ze szkła lub ceramiki. Idealnie gładka powierzchnia nie sprzyja osadzaniu się zabrudzeń, czego dobrym przykładem jest płyta gazowa Amica MPGCZ 6411. Jej palniki niewiele wystają ponad powierzchnię, co również ułatwia codzienną pielęgnację. Takie płyty gazowe można wyczyścić specjalnymi detergentami, płynem do mycia szyb, a nawet wilgotną ściereczką – wszystko zależy od stopnia zabrudzenia.
Zanim przystąpimy do czyszczenia płyty indukcyjnej, musimy poczekać, aż całkowicie ostygnie. Na szczęście nowoczesne płyty jak choćby Amica MPI 6540 TU bardzo szybko stygną, a dzięki wskaźnikowi opadania ciepła od razu będziemy wiedzieć, kiedy możemy przystąpić do czyszczenia. Płytę indukcyjną z łatwością wyczyścimy z pomocą zwykłego płynu do mycia naczyń. Wystarczy nałożyć pianę na płytę, a następnie usunąć ją ściereczką z czystą wodą. Na koniec warto osuszyć płytę papierowym ręcznikiem, dzięki czemu na jej powierzchni nie powstaną nieestetyczne smugi. Pamiętajmy również, że zaschniętych zabrudzeń nie wolno skrobać ostrymi narzędziami. Producenci zalecają, aby usuwać je przy pomocy specjalnych skrobaków.
![]() |
Płyta gazowa Amica PGA6100APW Ilość palników: 4 Rodzaj rusztu: Żeliwny Rodzaj sterowania: Mechaniczne Wykonanie płyty: Stal nierdzewna |
sprawdź cenę |
![]() |
Płyta gazowa Amica PGA6100MPR Ilość palników: 4 Rodzaj rusztu: Żeliwny, Matowy Rodzaj sterowania: Mechaniczne Wykonanie płyty: Stal nierdzewna |
sprawdź cenę |
![]() |
Płyta gazowa Amica MPGCZ 6411 Ilość palników: 4 Rodzaj rusztu: Żeliwny, 2 niezależne części Rodzaj sterowania: Mechaniczne Wykonanie płyty: Szkło |
sprawdź cenę |
![]() |
Płyta indukcyjna Amica MPI 6540 TU Moc całkowita (W): 7400 Ilość pól grzejnych: 4 Wykonanie płyty: Ceramika |
sprawdź cenę |