Site icon Wszystko o AGD

Okap kuchenny: wyciąg czy pochłaniacz?

kuchnia

Okap to niezbędne urządzenie w każdej kuchni. Jest on odpowiedzialny za pochłanianie zapachów, pary wodnej oraz zanieczyszczeń. Podczas gotowania powstają opary, a w powietrzu unoszą się drobinki tłuszczu, aby nie osiadały na meblach i innych urządzeniach, konieczna jest obecność okapu. Okap może działać na dwa – zupełnie różne sposoby. Można zdecydować się na okap z wyciągiem lub okap z pochłaniaczem. Jak te systemy działają? Który jest bardziej wydajny?

Okap z pochłaniaczem – wady, zalety i specyfika działania

Okap z pochłaniaczem to urządzenie, które nie wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Ze względu na specyfikę działania, nazywane są pochłaniaczami. Wszystko działa w obiegu zamkniętym. Zanieczyszczone powietrze jest filtrowane i z powrotem trafia do pomieszczenia kuchennego. Największą zaletą okapu z pochłaniaczem jest to, że można go zamontować w dowolnym miejscu. Nie trzeba martwić się o dostęp do wentylacji – w tym wypadku nie jest ona potrzebna. Okap z pochłaniaczem to również dobry wybór ze względów estetycznych – może on przybrać dowolną formę, która będzie pasować do kuchennej aranżacji. Niestety, pomimo walorów wizualnych oraz dużej ‘mobilności’ należy wspomnieć też o mniejszej wydajności. To rozwiązanie wypada nieco słabiej, niż okapy z wyciągiem.

Nieodłącznym elementem każdego okapu z pochłaniaczem są filtry. To właśnie dzięki nim, pochłaniane są wszystkie zanieczyszczenia oraz zapachy. Można zdecydować się na stałe, bądź wymienne filtry. W zależności od wyboru – następnie należy je systematycznie wymieniać lub czyścić. Częstotliwość wymiany/czyszczenia filtrów uzależniona jest od częstotliwości użytkowania okapu.

Okap Amica OKC624S
Szerokość (cm): 60
Wydajność w trybie wyciąg (m3/h): 280
Poziom hałasu przy minimalnej wydajności (dB): 47
Poziom hałasu przy maksymalnej wydajności (dB): 63
Ilość prędkości: 3
Tryb pracy: Pochłaniacz, Wyciąg
sprawdź cenę
Okap Amica OKC625S
Szerokość (cm): 60
Wydajność w trybie wyciąg (m3/h): 280
Poziom hałasu przy minimalnej wydajności (dB): 47
Poziom hałasu przy maksymalnej wydajności (dB): 63
Ilość prędkości: 3
Tryb pracy: Pochłaniacz, Wyciąg
sprawdź cenę

Okap Siemens LC 65KA670
Szerokość (cm): 59,6
Wydajność w trybie wyciąg (m3/h): 530
Poziom hałasu przy minimalnej wydajności (dB): 55
Poziom hałasu przy maksymalnej wydajności (dB): 70
Ilość prędkości: 3
Tryb pracy: Pochłaniacz, Wyciąg
sprawdź cenę

Okap z wyciągiem – wady, zalety i specyfika działania

Okap z wyciągiem to urządzenie działające w obiegu otwartym. Oznacza to, że wszystkie zanieczyszczenia, opary, drobinki tłuszczu – zostają usuwane z kuchni, a następnie ‘transportowane’ na zewnątrz budynku. Okap z wyciągiem to ogromna skuteczność – w porównaniu z okapem z pochłaniaczem. W tym przypadku wszystkie zanieczyszczenia są szybko i sprawnie usuwane z kuchennego pomieszczenia. Dużą zaletą okapu z wyciągiem jest też fakt, że urządzenie to może posłużyć również do schłodzenia kuchni. Najprościej mówiąc, stare, gorące, zanieczyszczone powietrze jest wymieniane na świeże. Należy zaznaczyć, że koszty ‘utrzymania’ okapu z wyciągiem są bardzo niskie – nie trzeba kupować nowych filtrów, a te obecne tutaj łatwo się czyści. Niestety – to rozwiązanie ma również wady. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie odpowiedniej wentylacji, a sam okap z wyciągiem musi być zlokalizowany blisko komina.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]
Exit mobile version