Site icon Wszystko o AGD

Jak prać oszczędniej? 8 praktycznych wskazówek

pralki

Zastanawiałeś się kiedyś, ile cyklów prania wykonujesz rocznie? Jest to jeden z tych obowiązków domowych, które nie tylko pochłaniają nasz czas, ale również wodę, energię i środki piorące. Jednak bez większego wysiłku będziesz w stanie ograniczyć koszty związane z użytkowaniem pralki. Wystarczy, że zmienisz niektóre swoje nawyki i zastosujesz się do naszych wskazówek.

1. Wybierz energooszczędną pralkę

Od czego zacząć oszczędzanie? Najlepiej od początku, czyli od wyboru energooszczędnej pralki. Zwróć więc uwagę, ile prądu i wody zużywa urządzenie w czasie jednego cyklu prania. Kieruj się również klasą efektywności energetycznej urządzenia – im będzie ona wyższa, tym mniej prądu zużyje pralka (nawet o 50%). Najlepszym wyborem będzie więc model, który plasuje się w klasie energetycznej A+++, np. Beko WTV 7632 XBW.

2. Dobierz odpowiedni program i temperaturę

Pamiętaj, aby zawsze dobierać odpowiedni program do rodzaju załadowanej do bębna odzieży. Nie musisz przecież przeprowadzać każdego prania w temperaturze 60⁰C. Obniżając temperaturę, znacznie zmniejszysz zużycie energii elektrycznej. Skorzystają na tym również Twoje ubrania, które na dłużej zachowają swoje pierwotne kolory i kształty.

3. Korzystaj z programu ECO

Wiele pralek dostępnych w sprzedaży posiada program Eco, czego przykładem może być choćby wspomniana wcześniej pralka Beko. Taki program jest w stanie zredukować zużycie energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent. Jego cechą charakterystyczną jest wydłużony cykl prania. Choć mogłoby się wydawać, że pralka zużyje mniej wody i energii podczas krótkiego prania, jest wręcz odwrotnie. W przypadku długiego cyklu pralka nie zużyje tak dużo prądu, gdyż skutecznie wyczyści ubrania przy użyciu chłodniejszej wody.

4. Nastaw cykl prania przy pełnym bębnie

Jeśli chcesz prać oszczędnie, staraj się maksymalnie wykorzystywać pojemność bębna pralki. Pamiętaj jednak, aby go nie przeładowywać, ponieważ negatywnie odbije się to na jakości Twojego prania, a poza tym może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jeśli już musisz nastawić pranie z mniejszą ilością załadunku, korzystaj ze specjalnych funkcji, np. połowy załadunku.

5. Unikaj „prania wstępnego”

Dostępne na rynku pralki oferują funkcję „prania wstępnego”. Przydaje się ona w przypadku mocno zabrudzonych ubrań i wyjątkowo trudnych do usunięcia plam. Przed cyklem prania zasadniczego, przeprowadzane jest właśnie „pranie wstępne”, które ma za zadanie zmiękczyć zabrudzenia, aby można je było łatwiej usunąć w cyklu zasadniczym. Choć jest to przydatny program, powinieneś z niego korzystać tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. „Pranie wstępne” zwiększa bowiem koszty zużycia wody, prądu i detergentów.

6. Zamiast prać, odświeżaj ubrania

Twoje ubrania nie zawsze muszą wymagać prania w pełnym cyklu. W przypadku, gdy zostały jedynie przepocone albo przesiąkły jakimś intensywnym zapachem, wystarczy je odświeżyć. Na szczęście coraz więcej producentów, w tym marka Beko, oferuje funkcję odświeżania lub skrócenia cyklu prania. Przykładowo wybierając funkcję szybkiego prania w pralce Beko WTV 7632 XBW, skrócisz cykl prania do 14 minut. W ten sposób oszczędzisz czas, wodę i energię.

7. Nie przesadzaj z ilością detergentów

Jednym z najczęstszych błędów, jakie użytkownicy popełniają podczas prania, jest wsypywanie do dozownika zbyt dużej ilości detergentów. W ten sposób nie tylko niepotrzebnie traci się pieniądze, ale również zatruwa środowisko naturalne. Poza tym większa ilość proszku czy płynu do prania wcale nie sprawi, że ubrania będą czystsze, wręcz przeciwnie. Po wyjęciu z bębna mogą być na nich widoczne pozostałości detergentów. Nowoczesne pralki, takie jak Beko WTV 7632 XBW są wyposażone w technologię AquaFusion, która zapobiega stratom proszku. Dzięki temu zostaje on wykorzystany niemal w całości, co przekłada się na większą efektywność prania.

8. Jeśli to możliwe, pierz w tańszej taryfie

Wiele pralek oferuje możliwość opóźnienia cyklu prania. Dzięki temu możliwe jest zaprogramowanie pralki tak, aby przeprowadziła cykl prania w nocy, kiedy obowiązuje niższa taryfa opłat za energię. Pamiętaj jednak, że taka pralka powinna również posiadać nocny tryb prania, aby nie zakłócać snu domowników, ani śpiących za ścianą sąsiadów.

Pralka LG F4WV308S6TE

Klasa efektywności energetycznej: C
Pojemność znamionowa (kg): 8
Poziom hałasu podczas prania (dB): 73
Zużycie wody na cykl (l): 48
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 63
Ilość programów: 14
sprawdź cenę

Pralka Beko AWUE 6511 BWW3

Pojemność znamionowa (kg): 6
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 152
Roczne zużycie wody (litr/rok): 8799
Ilość programów: 15
Technologie: Self clean, AquaFusion
sprawdź cenę
Pralka Samsung WW11BGA046AE

Pojemność znamionowa (kg): 11
Prędkość wirowania: 1400 obr/min
Ilość programów: 14
System EcoBubble
System Smart Check
Funkcja pary
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]
Exit mobile version