Site icon Wszystko o AGD

Poznaj 5 sposobów na oszczędne zmywanie naczyń

oszczędne zmywanie

Oszczędzanie wody podczas zmywania naczyń to zabieg dobry nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska. To zagadnienie szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Warto więc zacząć od małych kroczków i zacząć oszczędzać wodę na przykład podczas zmywania naczyń. Jak to zrobić? Oto pięć sposobów.

Pozbądź się resztek jedzenia i nie odkładaj mycia na później

To pierwszy krok do tego, by zmywać szybciej oraz efektywniej. Czystsze naczynia i mniej zaschniętych pozostałości po posiłkach oznaczają, że spędzisz przy zlewie znacznie mniej czasu i skutecznie wyeliminujesz konieczność zeskrobywania resztek z talerzy, sztućców czy co gorsza garnków. Jeżeli zaś przed rozpoczęciem zmywania pozbędziesz się większych kawałków jedzenia z naczyń, nie będziesz musiał dodatkowo myć zlewu i odtykać odpływu.

Napełnij zlew wodą

Aby zmywać oszczędnie, najlepiej jest nalać odpowiednią ilość wody do zlewu (wcale nie musisz wypełniać jego komory po brzegi), dolać do niej płyn, a następnie umyć naczynia. Jeżeli posiadasz dwukomorowy zlew, do drugiej komory napuść wodę, w której wypłuczesz naczynia. Jeżeli nie, po myciu odkładaj je na bok, a na końcu wypłucz pod małym strumieniem bieżącej wody. Pamiętaj też, że im woda będzie cieplejsza, tym szybciej poradzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami.

Myj w odpowiedniej kolejności

Jeżeli w zlewie masz już wodę przygotowaną do zmywania, ważne jest, aby wkładać do niej naczynia w odpowiedniej kolejności. Zasada jest jedna: od najmniej zabrudzonych do tych najbardziej brudnych. Prawdopodobnie najlepiej będzie, gdy najpierw zdecydujesz się na umycie szklanek, kieliszków i kubków, później sztućców i talerzy, a na samy końcu garnków i patelni.

Zainstaluj baterię z perlatorem

Jeżeli mimo wszystko chcesz zmywać naczynia pod bieżącą wodą, warto rozważyć zakup odpowiedniej baterii. Przede wszystkim zrezygnuj z tradycyjnych modeli z dwoma kurkami. Takie rozwiązanie sprawia, że bardzo dużo wody marnujemy już na etapie ustawiania jej temperatury. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie baterii z perlatorem. Specjalnie skonstruowane sitko napowietrza strumień wody, ograniczając jej zużycie.

Zainwestuj w dobrą zmywarkę

Nie ma się co oszukiwać – nie jesteśmy w stanie zmywać tak oszczędnie jak nowoczesna zmywarka. Najnowsze modele zmywarek w jednym cyklu zmywania zużywają zaledwie kilka litrów wody, nawet przy pełnym załadunku. Dodatkowo nierzadko posiadają czujniki, które dopasowują jej ilość do liczby i stopnia zabrudzenia naczyń. Dobrym przykładem są tu zmywarki firmy Bosch, które wyposażone są w sensor załadunku, który odpowiada za precyzyjne dozowanie wody, której konieczna ilość jest określana na podstawie ciężaru naczyń. Dzięki temu oszczędzasz również energię.


Zmywarka Bosch SMS 4HAI48E

Instalacja: Wolnostojąca
Szerokość (cm): 60
Klasa efektywności energetycznej: D
Zużycie energii w cyklu zmywania (kWh/cykl): 0.836
Zużycie wody (litr/cykl): 9,5
Pojemność znamionowa (kpl.): 13
Ilość programów: 6

sprawdź cenę

Zmywarka Bosch SMS 2ITI04E

Instalacja: Wolnostojąca
Szerokość (cm): 60
Klasa efektywności energetycznej: E
Zużycie energii w cyklu zmywania (kWh/cykl): 0.923
Zużycie wody (litr/cykl): 10,5
Pojemność znamionowa (kpl.): 12
Ilość programów: 5
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]
Exit mobile version