Inwestując w lodówkę, można zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwszą z nich jest lodówka wolnostojąca, a drugą — lodówka do zabudowy. O konieczności posiadania lodówki chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak rodzaj jest kwestią wyboru oraz preferencji kupującego. Jaką lodówkę zatem warto wybrać i jakimi cechami odznaczają się poszczególne typy.
Lodówka do zabudowy zazwyczaj wybierana jest wtedy, kiedy chce się ukryć jej obecność w kuchni i skomponować ją z resztą mebli i wyposażenia. Dzięki takim rozwiązaniu lodówka jest niewidoczna na pierwszy rzut oka. Lodówki wolnostojące są z kolei wybierane w przypadkach, kiedy kuchnia jest już wyposażona w meble, ale nie posiada lodówki. To dobre rozwiązanie, kiedy ktoś planuje wyprowadzką lub w danym miejscu mieszka tylko tymczasowo.
Podstawowa zalety lodówki do zabudowy to fakt, że jest ona niewidoczna w kuchni. W zabudowie jest ona jednolitym elementem aranżacyjnym, który nie wyróżnia się na tle innych mebli i sprzętów. Dodatkową zaletą jest fakt, że są one specjalnie przygotowane do zabudowy. Pomimo licznych zalet estetycznych mają one także swoje wady. Niestety lodówki do zabudowy mają zazwyczaj mniejszą pojemność niż ich wolnostojące odpowiedniki. Kolejną wadą może być fakt, że taką lodówką nie można już manipulować w przypadku chęci przemeblowania kuchni. Dodatkowo ciężko wyobrazić sobie zabranie samej lodówki ze sobą, np. w przypadku przeprowadzki. Co więcej, trzeba mieć także przestrzeń. W małych kuchniach lodówka do zabudowy się nie sprawdzi.
Jedną z pierwszych zalet lodówki wolnostojącej, o której nie wolno zapominać jest fakt, że można ją postawić praktycznie wszędzie. Następnie w razie potrzeby można ją przestawiać z miejsca na miejsce zgodnie ze swoimi wymaganiami. W łatwy sposób można ją dopasować do różnych mebli. W przypadku wymiany mebli kuchennych nie trzeba już wymieniać lodówki. Choć ciężko ja wkomponować w pomieszczenie, to obecnie na rynku dostępne opcje, które wyglądają ładnie i można je dopasować do różnego stylu panującego w kuchni. Kolejną zaletą lodówki wolnostojącej jest większa pojemność w stosunku do lodówek zabudowanych które, choć zajmują więcej miejsca, często mogą pomieścić znacznie mniej. Wadą lodówek wolnostojących jest fakt, że nie zawsze pasują one do wystroju pomieszczenia. Często ich wygląd może zaburza całą koncepcję pomieszczenia. Absolutnie lodówek wolnostojących nie można poddawać zabudowie. Może być to niebezpieczne oraz wpływać negatywnie na stan działania chłodziarki.
Jak już wspomniano, lodówka do zabudowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest dużo przestrzeni. Ponadto to idealne rozwiązanie, kiedy chce się stworzyć spójną kuchnię, w której lodówka jest niewidoczna. Lodówka wolnostojąca będzie z kolei dobrym rozwiązaniem do niewielkich kuchni. Pomieści więcej produktów, ale nie zajmie aż tyle miejsca, co lodówka do zabudowy. Przyda się także każdemu, kto lubi robić przemeblowania lub często się przeprowadza i wynajmuje mieszkania. Wybór lodówki zależy od podstawowych preferencji kupującego. To aspekt, którym należy się kierować w pierwszej kolejności, kupując lodówkę do wymarzonej kuchni.
Lodówka Bosch KGN 33KLEAE Rodzaj: Lodówka wolnostojąca Klasa efektywności energetycznej: E Roczne zużycie energii (kWh/rok): 237 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 192 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 87 Technologia No-Frost: Tak Kolor: Inox |
sprawdź cenę |
|
|
Lodówka Samsung BRB 260187WW Rodzaj: Lodówka do zabudowy Klasa efektywności energetycznej: G Roczne zużycie energii (kWh/rok): 317 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 191 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 71 Technologia No-Frost: Tak Kolor: Biało-szary |
sprawdź cenę |
|
Lodówka Amica FK2995.2FT Rodzaj: Lodówka wolnostojąca Klasa efektywności energetycznej: F Roczne zużycie energii (kWh/rok): 274 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 180 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 70 Technologia No-Frost: Tak Kolor: Biały |
sprawdź cenę |