Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń w kuchni. Korzystamy z niej kilkanaście razy dziennie, dlatego powinna zostać umieszczona w miejscu, które zapewni nam pełną ergonomię, a przy tym pozwoli wygospodarować nieco więcej wolnej przestrzeni. Z poniższych akapitów dowiecie się, gdzie powinna stać lodówka w kuchni.
Urządzając kuchnię, powinniśmy przede wszystkim kierować się funkcjonalnością, aby gotowanie, pieczenie i wykonywanie innych codziennych obowiązków było wygodne i nie wymagało od nas pokonywania dłuższych dystansów. Właśnie dlatego poszczególne sprzęty kuchenne powinniśmy rozmieścić zgodnie z zasadą „trójkąta roboczego”. Według niej pomiędzy lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem powinniśmy zachować następujące odległości:
– pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem około 120 – 210 cm,
– odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką lub płytą grzejną około 120 – 210 cm,
– pomiędzy kuchenką a lodówką około 120 – 270 cm
Dzięki tej prostej zasadzie wszystkie sprzęty będą usytuowane w dość bliskiej odległości od siebie, co zmniejszy dystanse pokonywane podczas przyrządzania posiłków. Jednocześnie odległość między tymi urządzeniami AGD będzie na tyle duża, że będziemy mogli swobodnie przygotowywać codzienne posiłki.
Ustawienie lodówki w kuchni powinno być dobrze przemyślane. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim ergonomię, ponieważ z urządzenia będziemy korzystać nawet kilkanaście razy dziennie. Lodówka powinna być tak ustawiona, abyśmy mogli swobodnie otwierać zarówno drzwi chłodziarki, jak i zamrażarki i bez problemu wyjmować z nich produkty spożywcze. Ważne są również zalecenia producenta co do ustawienia lodówki. Jeśli się do nich nie zastosujemy, narazimy ją na usterki. Sprawdźmy zatem, w jakim miejscu powinna stać lodówka w kuchni.
Lodówka w kuchni przede wszystkim powinna znajdować z dala od rozmaitych źródeł ciepła. Dotyczy to m.in.: piekarnika, kuchenki, płyty grzejnej czy grzejników. Lodówka jest urządzeniem, w którym musi stale panować niska temperatura. Jeśli więc ustawimy ją obok źródeł ciepła, będzie musiała pobrać więcej prądu, by utrzymać tak niską temperaturę. Poza tym wysokie temperatury mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Pamiętajmy również, żeby nie stawiać lodówki w mocno nasłonecznionych miejscach, np. obok okna.
Większość producentów w instrukcji wskazuje, w jaki sposób powinna zostać umieszczona lodówka w kuchni. Przede wszystkim nie powinniśmy dosuwać jej bezpośrednio do ściany, ponieważ uniemożliwi to prawidłową cyrkulację powietrza. W rezultacie urządzenie przestrzenie wydajnie pracować, a w najgorszym wypadku może się nawet zepsuć. Warto zatem zostawić przynajmniej 10 cm wolnej przestrzeni pomiędzy lodówką a ścianą. Jeśli nasze urządzenie ma kratki wentylacyjne z przodu lub boku, to również nie powinniśmy ich niczym zasłaniać.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, z lodówki będziemy korzystać kilkanaście razy dziennie, dlatego powinna ona znaleźć się w łatwo dostępnym miejscu. Najlepiej ustawić ją blisko wejścia do kuchni. W ten sposób od razu będziemy mogli sięgnąć po przekąskę, bez zbędnego przemieszczania się po całym wnętrzu. Pamiętajmy również, aby przy lodówce pozostawić przynajmniej 50 cm wolnego blatu, abyśmy mieli, gdzie poukładać wyjętą z niej żywność.
Lodówka Amica FK2995.2FTX Roczne zużycie energii (kWh/rok): 274 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 180 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 70 Technologia: No Frost Superchłodzenie |
sprawdź cenę | |
|
Lodówka Amica FD280.3FBAA Klasa efektywności energetycznej: F Roczne zużycie energii (kWh/rok): 248 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 201 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 54 Funkcja Super zamrażanie Simple InsideControl Total NoFrost |
sprawdź cenę |
Lodówka Amica FK2995.2FT Klasa efektywności energetycznej: F Roczne zużycie energii (kWh/rok): 274,14 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 230 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 94 Technologia No-Frost: Tak Kolor: Inox Instalacja: Wolnostojąca |
sprawdź cenę |