Jak oszczędnie korzystać z lodówki? Oto 5 sposobów!
Czy wiesz, jak dużo prądu w ciągu roku zużywa Twoja lodówka? Wiele osób nie zwraca na to większej uwagi. Ludzie często wychodzą z założenia, że skoro jest to urządzenie działające przez cały czas, to nie da się zaoszczędzić na nim żadnych konkretnych pieniędzy. Takie myślenie to jednak ogromny błąd, który sprawia, że cały czas wydajemy więcej, niż jest to konieczne. Poznaj kilka prostych, ale skutecznych metod oszczędzania prądu i przekonaj się, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić.
1. Ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła
Mało kto wie, że kiedy nawet oszczędna lodówka znajduje się w cieplejszych miejscach, na przykład w pobliżu kaloryfera albo kuchenki, zużywa zdecydowanie więcej prądu. Dzieje się tak, ponieważ musi wykorzystać większą ilość energii, by zachować ustawioną wcześniej temperaturę. Z tego powodu najlepiej pomyśleć o prawidłowym ustawieniu lodówki jeszcze podczas planowania remontu kuchni. Jeśli jednak o tym zapomnisz, to i tak warto zastanowić się nad przestawieniem lodówki. Mimo że na takie przemeblowanie trzeba poświęcić nieco czasu oraz siły, odczuwalnie obniży ono rachunki za prąd na wiele kolejnych lat.
2. Rozmrażaj w chłodziarce, nie w temperaturze pokojowej
Rozmrażanie potraw w lodówce to nie tylko skuteczny sposób na większą oszczędność prądu, ale też świetna metoda na zachowanie lepszego smaku produktów. Kiedy zamiast na blacie, będą znajdowały się one w chłodziarce, wytworzą dodatkowy chłód, który z kolei zredukuje zużycie energii potrzebne do zachowania odpowiedniej temperatury wewnątrz urządzenia. Co więcej, warto pamiętać o tym, że im wolniej jedzenie się rozmraża, tym więcej wartościowych witamin zachowuje, a także wyróżnia się lepszym smakiem.
3. Rozkładaj produkty na odpowiednich półkach
Nic tak bardzo nie zużywa prądu w lodówce jak otwieranie jej drzwi w poszukiwaniu produktów, których przez długi czas nie można znaleźć. Bałagan na półkach nie tylko sprawia, że produkty szybciej się niszczą, ale każdego roku generuje większe rachunki. Dlatego kiedy naprawdę chcesz zacząć oszczędzać, powinieneś przeprowadzić w lodówce gruntowne porządki. Na rynku są obecnie dostępne modele, które ułatwiają sprawne układanie produktów, ponieważ posiadają specjalne pojemniki na jajka, nabiał czy dodatkową szufladę 0 stopni. Takim urządzeniem jest na przykład oszczędna lodówka Bosch KGN39KL35. Oprócz tego, że oszczędzisz dzięki niej więcej prądu, zobaczysz także, że na półkach nagle zrobi się więcej miejsca i nie będziesz już musiał głowić się, gdzie należy postawić daną rzecz, żeby wszystko się zmieściło. Warto także porozmawiać o tym z domownikami. Jeśli utrzymanie porządku w lodówce rzeczywiście ma być opłacalne, muszą o niego dbać wszyscy mieszkańcy.
4. Usuwaj lód raz w miesiącu (chyba że masz lodówkę No Frost)
Warstwa szronu, która zazwyczaj powstaje w większości lodówek, także prowadzi do większego zużycia prądu. Z tego powodu od lat podstawową zasadą dbania o te urządzenia jest systematyczne usuwanie nagromadzonego lodu. Warto przeznaczyć na rozmrażanie lodówki nieco więcej czasu, żeby przy okazji dokładnie oczyścić ją ze wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli jednak nie masz zbyt wielu wolnych chwil w ciągu dnia, powinieneś rozważyć zakup lodówki Bosch. Modele takie jak KGN33KL20 są wyposażone w specjalny system No Frost, który zapobiega gromadzeniu się szronu i sprawia, że utrzymanie lodówki w dobrym stanie nie jest aż tak pracochłonne.
5. Nie wkładaj do lodówki gorących produktów
Podczas gdy zamrożone produkty pomagają utrzymać w lodówce odpowiednią temperaturę, gorące potrawy tylko ją zwiększają. Taki proces sprawia, że urządzenie musi wykorzystać więcej prądu, by schłodzić całe wnętrze. Dlatego zanim włożysz danie do środka, upewnij się, że nie jest ono zbyt ciepłe. Choć czasem ciężko w to uwierzyć, taka niepozorna czynność ma bardzo duży wpływ na zużycie energii.
![]() |
Lodówka Bosch KGN39KL35 Ta lodówka jest aktualnie niedostępna. Roczne zużycie energii (kWh/rok): 273 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 279 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 87 Kolor: Inox |
![]() |
![]() |
Lodówka Bosch KGN 33KL20 Ta lodówka jest aktualnie niedostępna. Roczne zużycie energii (kWh/rok): 290 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 192 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 94 Kolor: Inox |
![]() |
![]() |
Lodówka Bosch KGN 39VLEA Klasa efektywności energetycznej: E Roczne zużycie energii (kWh/rok): 238 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 279 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 87 Kolor: Inox |
sprawdź cenę |
![]() |
Lodówka Bosch KGN 39MBER Klasa efektywności energetycznej: E Roczne zużycie energii (kWh/rok): 238 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 279 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 87 Kolor: Czarny |
sprawdź cenę |
Powiązane posty
-
5 cech, które powinna posiadać każda lodówka
-
Chłodziarka, która oszczędza
-
Biała lodówka – klasyka w nowoczesnym wydaniu
-
5 programów w pralkach, które musisz mieć
-
Lodówka side-by-side, czyli sprzęt dla wymagających
-
Okap blatowy – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego okapu
-
Suszarka z pompą ciepła. Dlaczego warto w nią zainwestować?
Alkomat – gdzie kupić? Jaki model wybrać?
Szuflada CoolSelect Zone – co to jest? Czy warto ją kupić?
Jaki ekspres kapsułkowy wybrać?
Czarna lodówka w kuchni – czy warto ją wybrać?
5 powodów, dla których warto kupić odkurzacz pionowy
Jak dbać o kuchnię wolnostojącą? Kilka praktycznych wskazówek
Jak prać oszczędniej? 8 praktycznych wskazówek
Jak prawidłowo czyścić płytę grzewczą?
Czy warto kupić pralkę sterowaną smartfonem?
- Warzywa na parze – jak przygotować? 17 kwietnia, 2023
- Alkomat – gdzie kupić? Jaki model wybrać? 6 sierpnia, 2020
- Szuflada CoolSelect Zone – co to jest? Czy warto ją kupić? 17 czerwca, 2020
- Jaki ekspres kapsułkowy wybrać? 8 maja, 2020
- Czarna lodówka w kuchni – czy warto ją wybrać? 13 kwietnia, 2020