Już od kilku lat blender ręczny uznawany jest za niezbędny pomocnik w kuchni. Nie zajmuje dużo miejsca, gdyż bez problemu mieści się w szufladzie, a oferuje wiele możliwości. Z jego pomocą zmiksujemy zupę na gładki krem, przygotujemy ulubiony koktajl owocowy, a także aksamitną pastę na kanapki. Oferta tego typu urządzeń jest ogromna, dlatego warto zastanowić się, do czego będziemy wykorzystywać blender na co dzień. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?
Wybierając blender ręczny, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc. Im będzie ona wyższa, tym lepiej urządzenie poradzi sobie z rozdrabnianiem twardych produktów. Dzięki dużej mocy blender będzie w stanie pracować przez dłuższy czas bez żadnej przerwy. Na rynku można dostać blendery o bardzo zróżnicowanych mocach – popularne są zarówno te o mocy 200 W, jak i te z najwyższą mocą 1000 W. Jeśli zależy nam na stabilnej pracy urządzenia, powinniśmy wybrać model o mocy przynajmniej 600 W.
Wszystkie blendery składają się z obudowy z silniczkiem i stopy miksującej, która może być wykonana ze stali albo z tworzywa sztucznego. Modele z najniższej półki posiadają końcówki plastikowe, zaś te lepsze mają końcówki ze stali szlachetnej. Lepszym wyborem będą oczywiście te droższe blendery ze stalową końcówką. Jest ona nie tylko wytrzymalsza, ale także pozwala miksować gorące potrawy, a nawet kruszyć lód.
Istotnym elementem każdego blendera są jego ostrza. Najtańsze modele mają noże dwuskrzydłowe, zaś bardziej zaawansowane ostrza czteroskrzydłowe. Pozwalają one uzyskać lepszy efekt rozdrobnienia, a poza tym nadają się do miksowania wyjątkowo twardych produktów, takich jak orzechy czy migdały. Warto również zwrócić uwagę, czy ostrza działają na kilku płaszczyznach i z jakiego materiału zostały wykonane. Te ze sztucznych tworzyw mogą bardzo szybko ulec stępieniu i zniekształceniu.
Blender ręczny może posiadać kilka trybów pracy, co pozwala dostosować odpowiednią moc do konkretnego produktu. Zmiksowanie miękkiego banana nie będzie wymagało tyle samo mocy, co rozkruszenie lodu. Blender powinien zatem mieć możliwość regulacji prędkości pracy – za pomocą pokrętła albo przycisków. Warto sprawdzić, czy dany model posiada także tryb pulsacyjny, który doskonale się sprawdza podczas miksowania twardych produktów.
Niektórzy producenci dodają do swoich blenderów dodatkowe wyposażenie, tym samym wzrastają nie tylko ich możliwości, ale również cena zakupu. Warto zatem rozważyć, jakie udogodnienia przydadzą nam się w kuchni i czy faktycznie będziemy z nich korzystać. Jako dodatkowe wyposażenie producenci najczęściej dodają pojemnik z miarką, w którym można bezpośrednio rozdrabniać produkty. Popularne są również końcówki do ubijania, takie jak w mikserze, a także rozdrabniacze z własnymi ostrzami, które świetnie sprawdzają się do rozdrabniania drobnych produktów czy kruszenia lodu.
Będąc w sklepie, warto również wziąć blender do ręki i sprawdzić, czy będzie wygodny w użytkowaniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy przyrządzać różnego rodzaju pasty i musy, które wymagają dłuższego i bardziej precyzyjnego rozdrabniania. Dodatkowym atutem będzie antypoślizgowy uchwyt, dzięki któremu urządzenie nie wyślizgnie nam się z ręki podczas pracy.
Blender Zelmer ZHB 0804S Moc (W): 400 Końcówka miksująca: Stal szlachetna Trzepaczka do ubijania: tak Pojemnik z ostrzem miksującym: tak Wyposażenie: Pojemnik z pokrywką |
sprawdź cenę |