Wygodna i funkcjonalna kuchnia to podstawa każdego mieszkania. Aby kuchnia była praktyczna nie może zabraknąć w niej najważniejszych sprzętów AGD, które znacznie ułatwiają codzienne życie w kuchni.
Jednym z takich urządzeń bez wątpienia jest zmywarka. Każdy, kto posiada zmywarkę przyzna, że jest ona nieoceniona. Pozwala zaoszczędzić czas i odciążyć domowników od przykrego obowiązku zmywania naczyń. Oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru zmywarki do zabudowy.
Na rynku jest bardzo duży wybór zmywarek różnych firm, o różnych funkcjonalnościach i parametrach. Pierwszą decyzją jaką należy podjąć przed zakupem jest rodzaj urządzenia – zmywarka wolnostojąca lub zmywarka do zabudowy. Zdecydowana większość wybiera zmywarkę w zabudowie, ponieważ wygląda zdecydowanie lepiej, a nie różni się funkcjonalnością od innych zmywarek.
Na rynku producenci zmywarek oferują dwa standardowe rozmiary urządzenia, o szerokości 45 cm i 60 cm. Od rozmiaru zmywarki zależy jej pojemność. Decyzja zależy od tego ile osób mieszka w domu i jak często w domu gotujemy. Jeżeli jednak mamy możliwość wstawienia większej zmywarki, to warto to zrobić. Zawsze lepiej mieć więcej miejsca w przypadku wizyty znajomych lub świąt i rodzinnych spotkań.
To oczywiście bardzo ważny aspekt, który na pewno należy wziąć pod uwagę. Wyróżnia się siedem klas energetycznych, nazywanych według liter alfabetu. Normy te zostały narzucone przez Unię Europejską. Klasa A to najbardziej oszczędna klasa, natomiast analogicznie klasa G to najmniej wydajna i oszczędna klasa energetyczna. Występują również klasy A+ lub A++ i oznaczają superoszczędne klasy energetyczne urządzeń. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną zmywarki i wybrać oczywiście tę z grupy A.
Najnowsze zmywarki prawie wcale nie generują hałasu. W przeciwieństwie do starszych modeli, które potrafiły być dosyć głośne. Zmywarka do zabudowy z reguły pracuje dużo ciszej niż ta wolnostojąca. Hałas mierzony jest w decybelach, a zmywarki dostępne na rynku mieszczą się w przedziale od około 30 do 60 decybeli.
Siedmiostopniowa skala została nadana przez Unię Europejską również w przypadku klasy zmywania i suszenia. Według tej skali zmywarki klasy A najdokładniej zmywają i suszą naczynia, natomiast urządzenia klasy G robię to najmniej efektywnie.
W zależności od marki i modelu zmywarki mogą one posiadać różne programy zmywania. Standardowe programy, jakie znajdziemy w każdej zmywarce, to program zmywania wstępnego, zmywania standardowego, zmywania oszczędnego oraz funkcja wyparzania. Każdy z tych programów ma różny czas trwania. W zmywarkach z wbudowanym elektronicznym sensorem znajduje się również program auto, który automatycznie dostosowuje parametry zmywania.
Producenci oferują również szereg dodatkowych funkcji, takich jak na przykład opóźnienie startu lub możliwość połowicznego załadunku zmywarki przy połowicznym wykorzystaniu wody i energii.
Zakup zmywarki pozwoli bez wątpienia zaoszczędzić dużą ilość czasu i pieniędzy. Energooszczędne zmywarki pozwalają zaoszczędzić zasoby energii oraz wody. Niewątpliwą korzyścią z zakupu zmywarki jest również brak konieczności wykonywania przykrego obowiązku zmywania naczyń.